Ebben a zseniális montázsban a modern építészet valós és fiktív (csak az adott film kedvéért tervezett) remekeit válogatta össze a videó készítője. A legelképesztőbb, legszebb épületekből most mi is bemutatunk nektek néhányat!
Az 1924-ben (!) épült, egyszerre ókori és futurisztikus atmoszférájú Ennis épületet a világhírű Frank Lloyd Wright tervezte. A ház Los Angeles Los Feliz negyedében található és többek között olyan filmek színhelyéül szolgált mint A sáska napja, A ház a kísértet hegyen, A szárnyas fejvadász, vagy a Mulholland Drive.
Wright saját bevallása szerint az inspirációt leginkább a maja templomok architektúrájából merítette.
Sajnos az épület egy 1994-es földrengés majd később a mostoha időjárás miatt nagyon megrongálódott a felújítások pedig roppant költségesek voltak melyeket az ház megmentésére megbízott alapítvány már nem tudott előteremteni.
2011-ben az Ennis House Foundation a milliárdos Ron Burklenek ajánlotta fel eladásra a házat egy jelképes vételár (4.5 millió dollár) és annak fejében, hogy az épületet műemlékvédelmi szempontok alapján felújítja és gondozza az Ennis House hagyatékát.
Ha az a szerencse ér, hogy alkalmad nyílik Milánóba látogatni semmi pénzért ne hagyd ki a lehetőséget, hogy ellátogass ebbe a szemkápráztató épületbe mely jelenleg múzeumként működik. A villa 1932 és 1935 közötti épült racionalista stílusban ám art deco jegyekkel keverve (tervező: Piero Portaluppi).
Meglepő, hogy egészen 2009-ig kellett várni, hogy ezt a csodálatos épületet felfedezzék a filmművészet számára, ám Luca Guadagnino rendező szerencsére kamatostól pótolta be a hiányt hisz Io sono l’amore (Szerelmes lettem) című filmje szinte teljes egészében a villában játszódik.
Nem sok példát lehet találni a filmtörténetben arra amikor egy épület (illetve az építészet mint szakma) annyira fontos dramaturgiai szerephez jut mint a 2006-os Ház a tónál című filmben. A kultikussá vált épület csak és kizárólag a film miatt épült fel a minnesotai Maple tavon ám sajnos környezetvédelmi okokból a forgatás után el kellett bontani.
Az épületet a film produkciós designere Nathan Crowley álmodta meg a chicago-i McDonough építőirodával közösen.
A kaliforniai Glendaleben található Schaffer épület a tervező John John Lautner egyik leghíresebb alkotása. A Lautner kézjegyének mondható modern, futurisztikus jegyeket felvonultató látásmód ebben az épületben egy emberközpontú, meleg és otthonos léptékben jelenik meg.
A Schaffer épület a modern minimalista építészet iskolapéldája, nem csoda hát, hogy az addig csak divattervezőként tevékenykedő Tom Ford 2009-ben ezt az épületet választotta rendezői bemutatkozása díszletének (A Single Man).
„Egy brutális környezetből kovácsolt csoda” – Simon Jacobsen
A Casa Malaparte tájolása miatt valószínűleg a válogatás legidillikusabb és egyben legizoláltabb villája. Az épület Capri szigetén található egy kiugró sziklán. Tervezője Adalberto Libera az épület hatalmas és dramatikus lépcsőjével az antik építészet előtt kívánt tisztelegni. A villa a kortárs olasz építészet egyik leghíresebb alkotása. Renoméjához pedig csak hozzáadott, hogy 1963-ban Jean-Luc Godard itt forgatta Megvetés című filmjét Brigitte Bardot-val a főszerepben.
Képek forrása: http://www.latimes.com/home/la-hm-landmark-houses-ennis-house-photos-photogallery.html, http://www.casemuseomilano.it/en/photogallery.php?IDcasa=3, http://www.ncmodernist.org/lakehouse.htm, http://www.remodelista.com/posts/midcentury-schaeffer-house-by-john-lautner-renovation-by-park-mcdonald-architects-la, http://en.wikiarquitectura.com/index.php/Malaparte_House